Tworzymy własny liquid do e-papierosa

Dlaczego warto przesiąść się z gotowych liquidów sklepowych na własnoręcznie tworzone? Powodów może być wiele, od możliwości niemal nieograniczonego wyboru aromatu i mocy, po cenę produktu.

Cena

Typowy liquid sklepowy to koszt od 10 do 30zł za 10ml. Nie jest to może zaporowe, ale dla mnie jednym z powodów przesiadki na elektronicznego papierosa była kwestia ograniczenia wydatków z tym związanych. Sklepowe liquidy i tak wychodzą taniej niż klasyczne papierosy, ale… można oszczędzić jeszcze bardziej, nic nie tracąc.

Dla porównania, średni koszt palenia przez tydzień:

  • Papieros tradycyjny (Davidoff): 30zł (dwie paczki)
  • Liquid (Aromativ): 14zł (10ml)
  • Liquid (Własny): ~6zł (10ml)

Wybór aromatu i bazy

Decydując się na liquid ze sklepu mamy ograniczoną paletę aromatów. Często też decydując się na zmieszanie kilku (szczególnie różnych marek) otrzymujemy substancję powodującą odruchy wymiotne.

W przypadku DIY mamy (prawie) nieograniczoną możliwość decydowania o smaku i jego natężeniu, gęstości dymu, czy mocy liquidu, a przecież to wszystko ma wpływ na przyjemność palenia.

Przygotowania

1. Buteleczki

Do przygotowania liquidu będziesz potrzebował jednej lub kilku buteleczek ze szczelnym zamknięciem - mogą być to buteleczki po zużytych liquidach sklepowych. Ważne, by były czyste i suche.

2. Baza nikotynowa

Na rynku dostępnych jest wiele baz, ich głównymi składnikami są nikotyna, glikol propylenowy i gliceryna roślinna. Występują bazy mieszane (posiadające glikol i glicerynę), jak i takie, które posiadają jedynie jeden z nich.

Na początek polecę bazę Optimum która dobrze nadaje się do wszelkich aromatów. Moc bazy dobieramy według własnego uznania, będzie ona mocą wyjściową liquidu. Bazy możemy ze sobą mieszać uzyskując różne stężenia nikotyny.

3. Aromat

Aromatów jest naprawdę wiele, a jak już wspomniałem bez problemu możemy je ze sobą mieszać uzyskując smaki takie jak jabłkowo-miętowy napój energetyczny, czy kawowa wata cukrowa.

Na początek polecam jednak wybrać jeden aromat, aby uprościć przygotowanie mieszanki. Od siebie mogę polecić produkty firmy TPA.

4. Cierpliwość

Pomimo, że przygotowanie liquidu jest dość proste i nie zajmuje zbyt wiele czasu, to już nabranie przez liquid odpowiedniego aromatu jest procesem bardzo powolnym i może zająć nawet tydzień.

Jest to związane z reakcjami chemicznymi i nie mamy zbyt wielkiego wpływu na ich przebieg. Napomknę tylko, że chodzi o zjawisko dyfuzji oraz tworzenia się wiązań wodorowych.

5. Inne

Przydatna może być (lecz nie musi) strzykawka 10ml z igłą (jak najgrubsza)

Co by tu?

Jeśli już posiadasz wszystkie niezbędne składniki i przedmioty odlej 10ml bazy do pustej buteleczki, następnie dodaj aromatu. Dla TPA typową ilością jest 1 kropla na mililitr bazy, dla niektórych Capella nawet dwie krople. Jeśli nie jesteś pewien, lepiej nalać mniej niż więcej.

Następnie zakręć szczelnie buteleczkę, wymieszaj wszystko kilkoma wstrząśnięciami i odstaw w zacienione miejsce.

One hundred years later…

Gdy już minie ten tydzień (a pewnie mniej, bo nie wytrzymałeś/aś) zaaplikuj trochę mieszanki do e-papierosa, sprawdź czy moc aromatu jest odpowiednia… jeśli nie, dodaj więcej aromatu do pozostałej mieszanki i odstaw na kolejne kilka dni.

Proponuję zapisywać sobie stężenia jakich używamy do konkretnych aromatów, na pewno przydadzą się przy kolejnym mieszaniu… jak i przy kombinowaniu z mieszaniem samych aromatów.

Jeśli ktoś ma pojęcie w jaki sposób uzyskać jak najbardziej zbliżony analog do klasycznego papierosa (Davidoff, Marlboro czy Lucky Strike) prosiłbym o komentarz.